תמ"א 38 תל אביב

תמ"א 38 היא תוכנית אשר נוסחה לצורך שיפוץ מבנים ישנים וחיזוקם במפני רעידות אדמה. התוכנית נועדה לעודד ביצוע עבודות חיזוק לבניינים ישנים קיימים על ידי בניית תוספות בנייה אשר לצורך הוספתן יש לבצע חיזוק של הבניין כולו. בזכות תוכניות תמא 38 בתל אביב השתפר באופן משמעותי המראה החזותי של הבניינים הישנים אך נשמר המראה הייחודי שלהם. 

בעזרת שינויים ותיקונים שהוכנסו לתוכנית המקורית ניתן היה לממש את הזכות שניתנה במקור לתוספות הבנייה גם כאשר בעלי הדירות או בעלי הנכס החליטו להרוס את הבניין הישן לחלוטין ולבנות בניין חדש לגמרי במקומו. למעשה, התוכנית העניקה היתרי בנייה לבניית בניינים חדשים או לתוספות בנייה בבניינים ישנים מבלי לעבור את ההליך המורכב של הכנת והגשת התוכניות המפורטות של הבקשה. על פי התמ"א קיימת ועדה מקומית אשר יכולה לקבוע על פי שיקול דעתה אילו תוספות בנייה לאשר. הבניינים המשופצים מאובזרים במעקות ברזל חדשות ועוד אביזרים בטכנולוגית בנייה חדשנית.

 

תמא 38 תל אביב | אפריקה ישראל

מסמך המדיניות של תמ"א 38

• חלק א של המסמך – בחלק זה מפורטים התנאים עבור קבלת היתרי בנייה, מהי שיטת החיזוק אשר מוצעת ומסמכים נוספים אשר על פיהם יינתן האישור לטיפול בבקשה

• חלק ב של המסמך – חלק זה מציג למעשה את הקווים הכלליים של המדיניות החלים על העיר תל אביב, או כל עיר אחרת, כאשר על קווי מדיניות אלו תדבר  הבקשה שהוגשה עבור בניית תוספות הבנייה על פי תוכנית תמ"א 38. כמו כן, בחלק זה מנוסחות כל ההנחיות בנוגע להקמת מבנה חדש ובניית מרחבים מוגנים והריסת המבנה הישן

• חלק ג של המסמך – בחלק זה של המסמך מפורטת מהי המדיניות לגבי כל אזור בעיר תל אביב, או בערים השונות. כלומר, באילו אזורים תתאפשר הוספת תוספות הבנייה על תוכנית תמ"א 38 ואילו תוספות בדיוק ניתן יהיה להקים בהם. ישנם לדוגמה אזורים בהם יותר פשוט להוסיף קומה או קומות לבניין וישנם אזורים בהם קיימת הגבלה על התוספות שיאושרו. ברוב המקרים יהיה מדובר על אזורים בעיר בעלי אופי ומרקם ייחודי כגון שכונת נווה צדק או יפו.