התכנית להתחדשות עירונית תמ"א 38 מתקיימת באזורים נרחבים בישראל. מדובר בתהליכי התחדשות עירונית המיטיבות הן עם התושבים והן עם האזורים העוברים פיתוח ומתיחת פנים.

תמ"א 2/38

תמהתכנית להתחדשות עירונית תמ"א 38 מתקיימת באזורים נרחבים בישראל. מדובר בתהליכי התחדשות עירונית המיטיבות הן עם התושבים והן עם האזורים העוברים פיתוח ומתיחת פנים. פרויקטים מסוג תמ"א 38 מספקים הזדמנויות חברתיות וכלכליות רבות מכפי שהיו בעבר. מטרת התכנית המקורית הינה חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה וזאת בהתאם לתקנות החדשות בתחום. התכנית מספקת תמריצים שונים בעזרת קיצורי ההליכים הבירוקרטיים וכן אפשרות לקבלת היתרים לבנייה נוספת.

תמ"א 2/38 – מסלול פינוי בינוי 

תכנית תמ"א 38 עברה כמה תיקונים, שהראשון בהם מסדיר את הקשר בין זכויות הבנייה הניתנות במסגרת התכנית ובין זכויות תב"ע קודמות. התיקון השני שהינו תמ"א 2/38 מתייחס לזכויות המוענקות מסגרת התכנית בתחום פינוי בינוי. אם בעבר, התכנית התייחסה למקרים של שיפוץ ושיפור בניינים קיימים, הרי שתיקון תמ"א 2/38 שהוחל בשנת 2010, מעניק זכויות בנייה גם בהיבט של הריסת מבנים ובנייה מחדש עם ייבוש רטיבות ברצפה. תיקון הריסה ובנייה מחדש נכנס לתוקף חמש שנים לאחר פרסום תכנית תמ"א 38. מהות התיקון היא האפשרות להריסת מבנה קיים, תוך שמירה על זכויות הבנייה הניתנות במסגרת התכנית תמ"א 38. מדובר בשינוי משמעותי הנובעת מההנחה כי ישנה עדיפות לבנייה של מבנה חדש על פני חיזוק ושיפוץ מבנה ישן. 

יתרונותיה של תכנית תמ"א 2/38

תמ"א 2/38 מהווה בשורה עבור כל הגורמים המעורבים בתחום, הן עבור הדיירים והן עבור הקבלנים והיזמים. התכנית מרחיבה את היקפן של זכויות הבנייה בבניינים חדשים ובכך מגדילה את כדאיותו הכלכלית של הפרויקט. התיקון כולל תוספת של 3.5 קומות לבניינים בעלי 4 קומות המיועדים להריסה, תוספת של 2.5 קומות לבניינים בהם שתי קומות ותוספת של שלוש קומות לבנייני 3 קומות. יתרונות תכנית פינוי בינוי תמ"א 2/ 38 הינם רבים וכוללים:

• תכנון בניין חדש העומד בתקני רעידות אדמה.

• שילוב של ממ"דים בדירות קיימות וחדשות.

• הוספת מעלית בהתאם לתקני הנגישות לבניינים חדשים.

• פתרונות חנייה מוסדרים.

• מערכת תשתיות חדשה הכוללת: מים ביוב, תקשורת, חשמל וגז.

• הרחבת דירות קיימות.

התחדשות עירונית של קבוצת הנדל"ן המובילה בישראל

אפריקה התחדשות עירונית הינה חברת בת של קבוצת אפריקה ישראל, קבוצת הנדל"ן המובילה בישראל מזה 40 שנה. החברה הוקמה על מנת לספק מענה לצורך בחיזוק בניינים קיימים מפני רעידות אגמה ומפגעים בטיחותיים ומספקת אפשרות להתחדשות עירונית ולבנייה חדשה ואיכותית.