תמ"א 38 תיקון 2 - השינויים

בחודש פברואר 2010 אושר תיקון 2 לתוכניות תמ"א 38 אשר אומר כי במקום לחזק ולשפץ בניין מפני רעידות אדמה, ניתן יהיה להרוס את הבניין ולבנות אותו מחדש. את התיקון הוסיף מנהל התכנון במשרד הפנים כדי לעודד את הפעילות ולהעניק תמריץ לקידום התוכנית. היות שעד להוספת התיקון היקף פעילות התוכנית היה מצומצם מאוד. 

השינויים של תמ"א 38 תיקון 2

השינוי העיקרי והמשמעותי ביותר של תיקון 2 של התוכנית הוא מתן האפשרות להרוס מבנה קיים ולבנות אותו מחדש וזאת תוך כדי שמירת זכויות הבנייה על תוכנית תמ"א 38. על פי התוכנית המקורית ניתנו תמריצים לבנייה רק עבור מבנים קיימים לצורך ביצוע עבודות שיפוץ וחיזוק. התיקון החדש היווה תמריץ משמעותי ליזמים וקבלנים אשר כעת ניתנה להם האפשרות לבנות בנייני דירות חדשים במקום הבניין הישן אשר היה קיים. התמריץ המשמעותי הוא פינוי בינוי. בנוסף לכך, על פי תמ"א 38 תיקון 2, ניתן תמריץ נוסף אשר מאפשר הוספה של עשרים וחמישה מטרים לכל דירה שהייתה קיימת בבניין הישן ובנוסף לכך ניתן אישור להוסיף לכל בניין קומה שלמה נוספת. 

 

תמ א 38 תיקון 2 - השינויים
יתרונותיו של מסלול פינוי בינוי:

  • ניתן לבנות בניין חדש אשר עמיד מראש בפני רעידות אדמה במקום לבצע עבודות חיזוק מבנה ישן אשר מורכבות מאוד לתכנון וביצוע
  • בבניית מבנה חדש ניתן להוסיף לכל הדירות חדר ממ"ד ומרחבים ומוגנים בבניין, דבר שכנראה לא היה מתאפשר לעשות כתוספת למבנה ישן
  • ניתן כעת להוסיף מעלית ודרכי גישה נגישות יותר לבניין, דבר שלא קיים במבנים הישנים
  • בבניית בניין חדש לחלוטין ניתן להוסיף מקומות חניה לדיירים על ידי בניית חניון תת קרקעי
  • תכנון והקמת מערכת תשתיות חדשה של מים, חשמל גז וכד'
  • הרחבת הדירות על ידי בניית דירות גדולות יותר, היות שאושרה תוספת של עשרים וחמישה מטרים לכל דירה שהייתה קיימת קודם

 

תמ"א 38 תיקון 2 בהחלט היווה תמריץ משמעותי והצליח להגדיל באופן משמעותי את היקף הפעילות של התוכנית מפני שהעניק יתרונות משמעותיים למשתתפים בתוכנית.