איך נדע על מי לבנות?

ההתרגשות שבהתחדשות

התחדשות עירונית, אחד הביטויים החמים בשוק הנדל"ן, היא תהליך בו שכונות ותיקות ואזורים עירוניים ישנים עוברים חידוש. במסגרת התחדשות עירונית מטפלים בתשתיות ובמבנים שבאזור – חלקם עוברים שיפוץ וחלקם מוחלפים בחדשים. הדבר מבוצע מתוך רצון לשדרג את האזור, להפוך אותו לאטרקטיבי ולמשוך אליו אוכלוסייה חדשה. בתחום המגורים, התחדשות עירונית הוא מונח כמעט נרדף לפינוי בינוי – מבנים ישנים נהרסים ובמקומם נבנים מתחמים חדשים, שלעתים משלבים מגורים, מסחר ופנאי בקומפלקס אחד.

כמו בפינוי בינוי, תושבי שכונות שעוברות התחדשות עירונית מרוויחים מכל הכיוונים: בניין חדש, דירה מרווחת ומודרנית עם שווי גבוה יותר, שטחים ציבוריים מטופחים מסביב ואיכות חיים ששונה מקצה לקצה ממה שהכירו קודם. גם היזמים מרוויחים מביצוע התחדשות עירונית, בזכות הדירות החדשות שניתן למכור. אם מתוכננת התחדשות עירונית בשכונה שלכם, בשלב מסוים תצטרכו לבחור יזם – אבל איך יודעים במי לבחור? במיוחד בשבילכם, הנה מדריך פשוט שיעשה סדר.

חשיבותו של מוניטין

כשאתם שוקלים חברה יזמית מסוימת, בדקו היטב את הניסיון שלה – לאו דווקא בבנייה בכלל, אלא בהתחדשות עירונית בפרט. עברו על אתר החברה והעמודים שלה ברשתות החברתיות, בדקו כמה פרויקטים של התחדשות עירונית היא ביצעה ושוחחו עם נציג.ה כדי לקבל מידע שאולי לא מופיע ברשת. נסו למצוא תמונות "לפני ואחרי" של פרויקטים שביצעה, קראו ביקורות והמלצות באתרי נדל"ן וחפשו לקוחות עבר של החברה כדי לשמוע מהם על התהליך והתוצאה. גב כלכלי חזק הוא גם גורם חשוב – החברה מחויבת להעמיד לכם ערבויות שונות (חוק מכר, שכירות, מיסים, רישום ועוד), ועליה להיות בעלת המשאבים הנחוצים לביצוע הפרויקט. לכן, העדיפו חברה שהיא חלק מקבוצת נדל"ן חזקה ומוכרת.

אמור לי מי שותפיך ואומר לך מי אתה

החברה היזמית אמנם מובילה את פרויקט ההתחדשות העירונית, אך היא לא הגורם היחיד בו. כל חברה יזמית עובדת עם מספר שותפים, למשל קבלן מבצע (לעתים יש יותר מאחד), ועליכם לוודא שהקבלן המיועד לפרויקט שלכם הוא רשום ומורשה. אל תהססו לבדוק לגביו בדיוק כמו שבדקתם לגבי היזם. לכל פרויקט יש גם ליווי בנקאי ומשפטי, לכן חשוב לברר על הניסיון של אותו בנק או משרד עו"ד בליווי פרויקטים של התחדשות עירונית. זכרו שאת הפרויקט מלווה גם עו"ד מהצד שלכם, שמתמחה בעצמו בפרויקטים של התחדשות עירונית – היעזרו בניסיון ובידע שלו כדי לשאול את השאלות החשובות ולהגיע להחלטה הנכונה.

הצעה שאי אפשר לסרב לה

כדיירי תמורה בפרויקט התחדשות עירונית מגיעות לכם תמורות שונות על פי חוק (עוד חדר בדירה, מרחב גדול יותר, מרפסת, חניה ועוד), אך מעבר למה שהחוק מחייב, יזמים שונים יכולים להציע תמורות שונות או תוספות מיוחדות. השוו היטב בין ההצעות שאתם מקבלים ואל תתביישו גם "להתמקח" – מגיע לכם לקבל את התמורה המקסימלית וליהנות משדרוג גדול ככל האפשר. גם כאן הניסיון של עורך הדין שלכם יכול לבוא לעזרתכם, ואנחנו ממליצים לבצע יחד איתו את המו"מ מול היזם. חשוב להדגיש שתמורה מקסימלית היא לא כל העניין, ואנחנו לא ממליצים לתת העדפה אוטומטית ליזם שמציע לכם את המרפסת הכי גדולה או הלובי הכי מפואר.

בסוף זה הכול אנשים

מעבר לתוכניות, הסעיפים בחוזה והפרטים היבשים, יש חשיבות גדולה לסטנדרט השירות והאמינות של החברה היזמית, ולקשר הבינאישי מול נציגיה היזם. זכרו שפרויקט התחדשות עירונית לוקח זמן, ויש לכם דרך ארוכה לצעוד עם היזם שבחרתם. היזם שאתם מחפשים הוא שקוף, אמין, שמתחייב לעדכן אתכם באופן שוטף ומפרט בפניכם באופן מקיף את ההתחייבויות והערבויות השונות. כשאתם מדברים עם נציגי החברה היזמית אתם צריכים להרגיש שמסתכלים לכם בעיניים, מבינים את הצרכים שלכם ומתייחסים אליהם. בדברים האלה לא תמיד יש נוסחה בדוקה – לכן חשוב להקשיב לאינטואיציה וללכת עם מי שנותן לכם תחושת ביטחון והרגשה טובה.

אפריקה התחדשות עירונית – שותף לבנות עליו

כשמדובר בבחירת יזם לפרויקט התחדשות עירונית, אין מקום לעיגולי פינות – כדי שהחלום שלכם יתגשם באופן הטוב ביותר, צריך לבחור בשותף הטוב ביותר. "אפריקה התחדשות עירונית", מקבוצת "אפריקה ישראל מגורים", חתומה על עשרות פרויקטים מוצלחים של התחדשות עירונית בערים המבוקשות בישראל, ובשנים האחרונות היא מובילה את התחום בגאווה. הגב הכלכלי האיתן של החברה, המקצוענות הבלתי מתפשרת, סטנדרט השירות הקפדני והאמינות הגבוהה – כל אלה מאפשרים לה לבצע התחדשות עירונית ברמה הגבוהה ביותר ולשביעות רצונם המלאה של הדיירים, שמתעוררים כל בוקר לאיכות חיים חדשה ומרגשת. אם אתם עומדים לבצע התחדשות עירונית ומחפשים שותף אמיתי לדרך – נשמע לשמוע מכם. צרו איתנו קשר עוד היום.

לקריאה נוספת על התחדשות עירונית בתל אביב >>