תמ"א 38 - בתל אביב, י-ם וחיפה - כל המידע

ודאי שמעתם את הביטוי תמ"א 38: שימור מבנים וכדומה. פרוייקטים מסוג זה נועדו על מנת לחזק מבנים קיימים: או להרוס מבנים ולהקים חדשים במקומם וכמובן לשמר בתים ומבנים בעלי ערך עיצובי והיסטורי. בכך אפשר למשוך אוכלוסייה איכותית וצעירה אל שכונות שנחשבות חלשות וזקוקות לפיתוח. 

אם המבנה בו אתם גרים מיועד לתמ"א 38 ואתם גרים בערים מרכזיות כמו תל אביב, ירושלים וחיפה - ייתכן כי טמון פוטנציאל עצום מבחינת מחיר לדירה שלכם. פרויקט תמ"א 38 נועד כדי לחזק את המבנה הקיים, אך גם להגדיל את הדירות שבבניין, כמו גם להוסיף חניות, להרחיב לובי ומרחבים ציבוריים, ולהפוך את האזור לחזק יותר. 

ערך הדירות של פרויקט כזה - יעלה באופן משמעותי, בעוד שחלק מהעסקה עם היזם של התהליך, תהיה הוספת דירות בבניין ובכך מימון הבנייה או השיפוצים. אבל מה צריך לדעת לפני שנכנסים אל פרויקט כמו תמ"א 38? הנה המדריך השלם: 

הסכמת השכנים

בתחילה חשוב כי 51 אחוזים מן הדיירים יסכימו לקחת חלק בפרויקט, תוך מציאת הדרך בה כל בעל דירה יזכה לשינויים לטובה בנכס שלו. במקרים בהם אין הסכמות עם הדיירים או עם היזם - מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פינוי בינוי אשר יוכל לבחון את ההסכמים והחוזה ולגשר בינכם לבין שכנים, דיירים או יזם הבנייה. 

 

בחירת יזם וקבלן

יזמים רבים רוצים לקחת חלק בפרויקטים של התחדשות עירונית, זאת משום שהיוזמה מניבה להם תשואות גבוהות. בחרו יזם מוכר ומומלץ שעובד עם קבלן רשום בלבד. בכך תבטיחו שהפרויקט יעשה על הצד הטוב ביותר. 

 

בחינת התוכניות

בחנו את תוכניות הבנייה של היזם ונסו להבין האם נעשים כל המאמצים להרחיב את שטח המגורים? האם נעשה מאמץ ראוי כדי לעצב ולשפץ את המבנה? בחירת אנשי מקצוע כמו פקחי בנייה, שמאים ועורך דין פינוי בינוי - יספקו לכם תשובות ויעזרו להפיג חששות. מלבד זאת, שמאי נדל"ן יוכל לאימוד את ערך הדירה שלכם לאחר השיפוצים, ולהעריך את המחיר שתוכלו לדרוש על הנכס, במידה ותרצו למכור אותו בעתיד. 

 

הכרות עם פרויקט תמ"א 38 ותיקון 2

חשוב להכיר את הלך הרוח של הפרויקט ולבדוק דרך תמונות באינטרנט: בניינים ומבנים שעברו את התהליך. חשוב להכיר שינויים ותיקונים של פרוייקטים מסוג זה כמו תיקון 2 בתמ"א 38 שמאפשר הריסה טוטאלית של הבניין (ולא חיזוק מבנים כמו בעבר) והקמת מבנה חדש לחלוטין.

מלבד זאת, התיקון מורה ומתיר הוספת 25 מטרים רבועים לכל דירה כמו גם הוספת דירות חדשות בבניין. תיקון זה מאפשר תמריץ משמעותי לדיירים וליזמים שיזכו בבניין חדש ודירות חדשות אותן ניתן למכור ברווח משמעותי. באמצעות מתן תשומת לב לדגשים בעת התהליך - תוכלו לגור בדירה יקרת ערך ולחיות באזור איכותי.