מה ההבדל בין תמ"א 38 לתמ"א 38/2?

מרבית הפרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן מתקיימים כיום תחת המעטפת של תוכנית סוג 1. יחד עם זאת, ניתן לראות התעוררות בקידום פרויקטים של תמ"א 38/2. את העובדה כי תמא 38 נועדה לחזק מבנים ישנים ולשדרג אותם, כולם יודעים. כעת נבין עד הסוף את ההבדל בין תמ"א 38 לתמ"א 38/2. 

תמא 38 ברמת גן והסכמת הדיירים 

כל סוג של תמ"א 38 ברמת גן מחייב חתימות של מרבית הדיירים. אך יש הבדל מהותי בין תמ"א מסוג 1 לבין תמ"א 38/2 כבר בעניין החתימות. כאשר מדובר על תמא 38  מסוג 1, הדבר מותנה בחתימה של שני שלישים מקרב בעלי הדירות. כאשר מדובר על סוג 2, ההסכמה צריכה להיות רחבה יותר (ומיד נסביר מדוע). עד כמה רחבה צריכה להיות ההסכמה? יש צורך בשמונים אחוז של מסכימים, מקרב כל בעלי הדירות. 

שיפוץ לעומת הריסה ובנייה 

ההסכמה הרחבה יותר הנדרשת במקרה של תמ"א 38/2 חשובה משום שלא מדובר רק בחיזוק המבנה, עיבוי עמודים, הוספת מעלית וכיוצא בזה. בסוג 2, בניגוד לתמא 38 סוג 1, למעשה מקימים בניין חדש מהיסוד. קודם כל הורסים את הבניין הישן, ולאחר מכן בונים בניין חדש, לרבות חפירת יסודות, הקמת תשתיות, עבודות שלד וכל היתר. בסופו של דבר, מתקבל בניין חדש לגמרי, בסטנדרט ללא פשרות. 

מה קורה בזמן העבודות 

כאשר מדובר בתמא 38 סוג 1, רובם הגדול של הדיירים נשארים להתגורר בבניין תוך כדי ביצוע השיפוץ וחיזוק המבנה. לעיתים, דיירי הקומה האחרונה זקוקים לדיור חלופי. במקרה של תמ"א 38/2, זכאים כל הדיירים לדיור חלופי או להחזר שכר דירה, עבור כל תקופת הריסת המבנה והקמת החדש. הכל על חשבון היזם. 

ומה לגבי העלויות של הפרויקט 

הן בתמא 38 מסוג 1 והן בתמא 38 מסוג 2 נושא היזם בכל העלויות. רוצים גם? לתושבי רמת גן והסביבה – תמא 38 ברמת גן רק בליווי יזם מוכר. אפריקה התחדשות עירונית, בונים איכות חיים גם בהתחדשות עירונית ברמת גן. 

תמא 38 רמת גן