התחדשות אורבנית – היום שאחרי

בונים מציאות חדשה 

התחדשות עירונית ופינוי בינוי הן BUZZWORDS מרכזיות בשוק הנדל"ן, ובצדק – מדובר במחוללי שינוי ומנועי צמיחה רבי עוצמה, עם כוח לשנות מקצה לקצה את המצב הנתון בשכונת מגורים ולשדרג את איכות החיים של תושביה באספקטים רבים. כמובן שהדבר לא קורה מהיום למחר, וכמו שביצוע פרויקט של התחדשות עירונית או פינוי בינוי לוקח זמן, גם לתוצאות שלו לוקח זמן להתבטא בשטח. עם זאת, יש לא מעט שכונות וערים בישראל עם פרויקטים ותיקים מספיק של התחדשות עירונית ופינוי בינוי, מה שמאפשר לראות את השפעותיהם החיוביות על התושבים ועל האזור כולו. בואו נראה היכן הם נמצאים, באילו אופנים הם משפיעים על סביבתם ומה זה אומר לגבי פרויקטים עתידיים מסוג זה.

כוחן של תוכניות 

פרויקטים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי משפיעים על האזור עוד לפני שהעבודות מתחילות – די בהפקדת או אישור תוכניות כדי להעלות משמעותית את רמת העניין באזור, וגם את הביקוש ושווי הדירות. אזורים שמיועדים לביצוע התחדשות עירונית או פינוי בינוי הופכים במהירות ללחמניות נדל"ן לוהטות, ודוגמה לכך היא באזור יפו ג', על גבול בת ים ותל אביב. הקו האדום של הרכבת הקלה מתוכנן לעבור בשכונה, מה שהביא לתנופת תכנון משמעותית והפך אותה כבר עכשיו למבוקשת פי כמה, כשדירה בת 261 מ"ר בשדרות ירושלים נמכרה ב-20.5 מיליון ₪. נכון שמדובר בנכס יוקרה, אך זהו מחיר שפעם היה נשמע דמיוני באזור זה של יפו, והוא מייצג את עליית המחירים המטאורית בסביבה כולה.

כאן גרים בכיף 

הראשונים ליהנות מפירות ההתחדשות העירונית הם כמובן הדיירים – שעזבו מבנים ישנים ומוזנחים בתחילת הפרויקט, ובסיומו חזרו לבניינים חדשים ומודרניים המעניקים איכות חיים משופרת. גם סביבת המגורים כולה עוברת שדרוג מקיף: ריאות ירוקות, גני משחקים, שבילי הליכה, פינות צל ושטחים ציבוריים נוספים פורחים לצד הבניינים החדשים, וכל אלה יוצרים ביחד אזור מחייה נעים ומחבק. פרויקטים מודרניים של פינוי בינוי והתחדשות עירונית מסוג זה, שיוצרים מתחמי מגורים שלמים חדשים, ניתן למצוא במרכזים הוותיקים של ערים כמו חדרה, בת ים, באר שבע, פתח תקווה ועוד.

הכול מתקרב, הכול מתחבר 

השפעה מוכחת נוספת של התחדשות עירונית ופינוי בינוי היא צמצום פערים בין שכונות ובין אוכלוסיות – כאשר יותר ויותר תושבים, ביותר ויותר אזורים, עולים בסטנדרט המגורים ומתקדמים לסגנון חיים מודרני. הדבר מתבטא גם במחירי הדירות, כאשר השכונות הוותיקות נהנות מעלייה בביקוש ומקפיצת ערך שמקטינה את הפער מהשכונות החדשות. בנוסף, פתרונות התחבורה החדשים (הרכבת הקלה, מסופי אוטובוסים, תוספת כבישים ותחנות) מעלים את רמת הנגישות ומאפשרות לנוע בין שכונות ואזורים בקלות רבה יותר. זה בדיוק מה שעשתה מגמת ההתחדשות העירונית בתל אביב¬-יפו, כאשר אזורים כמו יד אליהו, כפר שלם, נווה שאנן ושכונות נוספות בדרום ובמזרח העיר זוכות להתעניינות גוברת ולעליית ערך בזכות התחדשות עירונית נרחבת (בתכנון ובביצוע) ובזכות הרכבת הקלה שמחברת אותן לשאר חלקי העיר והמרכז.

שם המשחק: עירוב שימושים 

עירוב שימושים היא התפיסה המובילה כיום בענף המגורים האורבניים, והיא דוגלת בבנייה של מתחמים הוליסטיים – לא עוד הפרדה בין מגורים, חינוך ותעסוקה, אלא קומפלקסים משולבים המאפשרים לנהל שגרת חיים שלמה במקום אחד. לפרויקטים אלה יש גם ערך סביבתי גבוה בזכות צמצום השימוש בתחבורה, שמוביל להפחתה בפקקים ובזיהום האוויר. פרויקטים רבים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי מתבצעים באופן זה, כמו הפרויקט בשדרות רגר בבאר שבע – אפריקה התחדשות עירונית מבצעת במקום פינוי בינוי רחב היקף, סמוך לאוניברסיטת בן גוריון, ביה"ח סורוקה, פארק ההייטק ותחנת הרכבת. המתחם יכלול כ-850 יח"ד, 5,000 מ"ר של שטחי מסחר, 20,000 מ"ר של משרדים ובית ספר חדש בן 12 כיתות. דמיינו את איכות החיים העצומה שממנה ייהנו דיירי מתחם כזה, בו כל מוקדי חייהם נמצאים במרחק דקות זה מזה. הפוטנציאל המבטיח של הפרויקט זכה להכרה בינלאומית, והוא הוצג בתערוכה המובילה בעולם בתחום ההתחדשות העירונית.

אפריקה התחדשות עירונית – להבטיח כבר היום את העתיד 

כדי ליהנות מהתועלות הרבות של התחדשות העירונית, צריך להפקיד את התכנון והביצוע בידיים הכי טובות שיש. "אפריקה התחדשות עירונית", מקבוצת "אפריקה ישראל מגורים", חתומה על עשרות פרויקטים מוצלחים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי בערים המבוקשות בישראל, ובשנים האחרונות היא מובילה את התחום בגאווה. הגב הכלכלי האיתן של החברה, המקצוענות הבלתי מתפשרת, סטנדרט השירות הקפדני והאמינות הגבוהה – כל אלה מאפשרים לה לבצע התחדשות עירונית ופינוי בינוי ברמה הגבוהה ביותר ולשביעות רצונם המלאה של הדיירים, שמתעוררים כל בוקר לאיכות חיים חדשה ומרגשת. אם אתם שואפים לבצע התחדשות עירונית או פינוי בינוי, ומחפשים שותף אמיתי לדרך –צרו איתנו קשר עוד היום.