תמ”א 38 בתל אביב: איך זה עובד

תוכנית חיזוק מבנים ממשיכה להתקדם בצורה יפה, עם עוד פרויקטים שמתקרבים לידי גמר וכאלה שכבר הושלמו. אם גם אתם רוצים להצטרף ולקחת חלק, תצטרכו להבין קודם כל איך הדברים עובדים. נסקור כעת את השלבים בדרך ומה צריך לעשות כדי לקדם תמ”א 38 בתל אביב. כי גם לכם מגיע לגור בבניין טוב יותר או להשביח את הנכס שלכם ולהעלות את ערכו בשוק. 

תמ"א 38 בתל אביב והסכמת הדיירים 

מכיוון שהרעיון הוא לחזק את המבנה בפני רעידות אדמה תוך ניצול זכויות בנייה ויצירת תשתית חדישה ומודרנית, נדרשת עבודה מרובה, הכוללת שינוי באופי הנכס, הבניין.

אי לכך, בכל פרויקט תמ"א 38 בתל אביב נדרשת הסכמה של הדיירים. אם אתם רוצים לקדם את הנושא, התחילו לחפש שותפים לרעיון מבין דיירי הבניין או בעלי הדירות. כשיש הסכמה רחבה (לא חייבים הסכמה מלאה), אפשר לעבור הלאה, למדרגה הבאה. הסכמה של שני שליש או שמונים אחוז, בהתאם לאופי התמ"א (סוג 1 או 2).

מציאת יזם 

המדרגה הבאה בתהליך הינה מציאת יזם. חשוב לאתר יזם שיש לו מוניטין והרבה ניסיון בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית. בין היתר, חשוב לוודא שהיזם מעניק בטחונות ופועל בשקיפות מלאה מול כל הדיירים או מול נציגות הדיירים. חשוב גם לדאוג כי הפעילות נעשית בליווי ייעוץ משפטי מקצועי ותוך שמירה על האינטרסים של כלל בעלי הדירות. 

פעילות מול הרשות 

כשיש הסכמה של הדיירים ויש גם יזם (שמטפל בכל הביורוקרטיה שמסביב), היזם פונה לרשות המקומית. הרשות המקומית, כלומר עיריית תל אביב, צריכה להעניק אישור לתוכניות הפרויקט. יש לשים לב כי רק לאחר אישור עקרוני יבצע היזם, בשיתוף אנשי מקצוע, גיבוש של תוכנית מפורטת. 

ביצוע העבודות 

לאחר קבלת כל האישורים הדרושים, ניתן לבצע את העבודות ההנדסיות בהתאם לתוכנית שאושרה. זה יכול להיות חיזוק של המבנה (תמ"א38/1) או הריסה ובנייה מן היסוד, כלומר תמ"א 38  מסוג 2. כאן מדובר על בניין חדש לחלוטין, כאשר היזם דואג לדיירים לדיור חלופי במשך זמן ביצוע העבודות. חיפשתם יזם שמבטיח ביטחון אמיתי בביצוע תמ"א 38/2 או פינוי בינוי? אפריקה התחדשות עירונית, השם בנדל"ן שאומר הכל. 

תמ