פרויקטים של תמ"א 38 בתל אביב

פרויקטים של התחדשות עירונית נועדו כדי לשפר את רמת איכות החיים בשכונות מסוימות, לחדש את פני העיר שבה הם מתקיימים וכן כדי לבצע חיזוק של מבנים, במסגרת פרויקטים של תכנית תמ"א 38. 

קיימים שני סוגים עיקריים של פרויקטים של התחדשות עירונית – פינוי-בינוי ותמ"א 38. תכניות פינוי-בינוי הן בדרך כלל גדולות יותר, וכוללות מתחמים של כמה בניינים. לעומת זאת, תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית שניתן ליישם גם על מבנים בודדים, ונועדה במקור כדי לחזק מבנים קיימים כנגד רעידות אדמה. 

עם הזמן, התכנית הפכה להיות אמצעי לשדרוג של מבנים קיימים וכן להריסתם ולבנייתם המחודשת בתנאים טובים יותר. פרויקטים של תמ"א 38 מתקיימים בכל רחבי הארץ וגם בעיר תל אביב באופן ספציפי. בתל אביב, אזורים רבים שהייתה בהם מידה מסוימת של הזנחה עירונית, זוכים לפרויקטים של יזמות תמ"א 38, כדי לבצע שדרוג של מרקם החיים בהם באופן משמעותי.  

תמ"א 38 ופינוי בינוי – מה מקבלים?

קידום של פרויקטי התחדשות עירונית בתל אביב הוא אינטרס של כמה גורמים במקביל. ראשית, עיריית תל אביב יכולה לשדרג כך אזורים שונים ברחבי העיר, ולעודד את ההתפתחות שלהם ואת שדרוג מרקם החיים בהם. 

תמא 38 תל אביב

שנית, כדי לעודד יזמים לבצע פרויקטים של התחדשות עירונית, הקבלנים שמבצעים את הפרויקטים אינם מקבלים תשלום מהדיירים עצמם, אלא מקבלים זכויות בנייה חדשות במתחמים שבהם מתבצעת העבודה. כלומר, אם למשל הורסים בניין קיים ובונים במקומו בניין חדש, במסגרת תכנית תמ"א 38/2, היזם שמבצע את הפרויקט יקבל זכות לבנות מספר קומות רב יותר בבניין החדש, ולמכור את הדירות החדשות שיבנו במבנה. הדבר נכון גם לפרויקטים גדולים יותר של התחדשות עירונית בתל אביב, ולכן יש ליזמים ולקבלנים אינטרס מובהק לקדם פרויקטים שכאלה. 

לבסוף, הדיירים עצמם זוכים לקבל דירה חדשה או מחודשת, בבניין חדיש וחזק יותר, ללא כל תוספת תשלום מצידם. כך הם זוכים גם לעלייה משמעותית בערך הנכס שלהם, ובמקרים רבים בתוספות בנייה כמו ממ"ד, מרפסת, הלבשת אמבטיה, מעלית וכדומה.  

מכיוון שבביצוע של תכניות התחדשות עירונית, בין אם על ידי תמ"א 38 או על ידי תכניות של פינוי-בינוי, יש יתרונות רבים עבור כל הגורמים המעורבים – תכניות כאלו מרבות להיות מאושרות ברחבי הארץ ובתל אביב, והן מסייעות לשיפור הסביבה האורבנית ולחידוש מרקם החיים העירוני.  

מידע נוסף על פינוי בינוי >>